دستگاه‌های استریل کننده دندانپزشکی (Hygiene Systems)
دستگاه‌های استریل کننده از ملزومات تجهیزات دندانپزشکی در یک کلینک و یا مطب دندانپزشکی است که می‌توان از اتوکلاو همچنین دستگاه‌هایی مانند تصفیه کننده آب، آب‌مقطر ساز، دستگاه‌های شستشو و یا اولتراسونیک کلینر و دستگاه‌های پک نام برد.
مهم ترین این دستگاه‌ها دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی است که به حجم موارد استریل شونده در یک مطب یا کلینیک می‌تواند ۱۸ یا ۲۴ لیتری انتخاب گردد. که از بخار برای از بردن آلودگی‌های میکروبی و غیره در دما و فشار هوای خاصی استفاه می‌کند. و نقش به سزایی در کنترل عفونت دارد.
بطور معمول اتوکلاو از یک سیستم تولید بخار و پمپ وکیوم و سیستم کنترل قابل برنامه‌ریزی تشکیل شده است. می‌توان به مواردی مانند صفحه ال سی دی لمسی، پرینتر، پورت‌های خروجی اطلاعات، سیستم عیب‌یابی خودکار، فیلتر‌های ضد باکتری، قفل اتوماتیک درب، راحتی نگهداری و سرویس، خدمات پس از فروش هم توجه کرد.
از دیگر دستگاه‌هایی که در بخش استریل استفاده می‌شود التراسونیک کلینر نام برد که در چرخه استریل کردن می‌تواند بسیار کاربردی باشد. البته بجز وسایلی که قرار گرفتن در دستگاه التراسونیک کلینر باعث خرابی آنها می‌شود مانند توربین و آنگل و ایرموتور و همچنین هندپیس‌های تخصصی مانند هندپیس لیزر و هندپیس کدکم، از التراسونیک کلینر بیشتر می‌توان در مقدمات استریل ابزارآلات دندانپزشکی سود برد. این دستگاه با کمک گرفتن از امواج التراسوند عمل می‌کند. مولدهای پیزوالکتریک دستگاه وظیفه ایجاد امواج التراسوند را برعهده دارند. امواج التراسوند ایجاد شده توسط دستگاه سبب ارتعاش حمام آب شده و این ارتعاشات سبب حذف آلودگی‌های موجود بر روی قطعات می‌گردد.
از نکات مهم در انتخاب التراسونیک کلینر می‌توان به فرکانس ارتعاش (که به طور مثال ۶۰ کیلوهرتز یا دیگر)، زمان و مودهای کاری، ظرفیت (به میزان حجم وسایل روزانه برای استریل)، ابعاد مخزن، نوع سبد یا سبدها، صفحه نمایش، آبگرمکن، شیر تخلیه، سیستم جلوگیری از افزایش غیرمعمول آب، ابعاد دستگاه، سیستم اعلام اضافه بار نام برد.
دستگاه‌های شستشو مانند دستگاه‌های ظرف شویی هستند اما بصورت تخصصی تر طراحی و برنامه‌ریزی شده‌اند برای استفاده در دندانپزشکی که با توجه به حجم مخزن و ابعاد و آیتم‌های خشک کن و صفحه نمایش انتخاب می‌گردند.
آب مقطر ساز نیز به تازگی در مطب دندانپزشکی جای خود را باز کرده است که انتخاب آنها به حجم مخزن، میزان حجم تولید آب مقطر در یک ساعت، فیلتر‌ها، توان و جنس مخزن بستگی دارد.
دستگاه رول پک که از ملزومات بخش استریل است (برای استریل ماندن وسایل تا زمان استفاده مجدد) که می‌تواند اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و یا پرس دستی باشد.
عرض دستگاه، دمای کار، عرض و طول دوخت، سیستم کنترل دمای ایجاد شده برای جلوگیری از سوختن کاغذ، قابلیت مستند سازی (با الصاق بارکد اطلاعات استریل)، ابعاد دستگاه و خدمات پس از فروش را می‌توان مهمترین نکات در انتخاب دستگاه رول پک نام برد.